Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.

Sposoby oszczędzania
Na początku miesiąca kiedy wpływają pieniądza na nasze konto to bardzo często wydajemy je w królewskim stylu. Niestety, ale postępując w ten sposób na koniec miesiąca nie możemy myśleć o wydaniu przysłowiowej złotówki. Jest to spowodowane brakiem środków pieniężnych na koncie.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak tylko cierpliwie oczekiwać wpływy następnej wypłaty na rachunek bankowy. Nie wiem jak często zdarzyło Ci się przeżyć opisaną sytuację., ale przypuszczam, że znasz osoby, które często doświadczają takiej sytuacji. Jeśli jej nie doświadczyłeś to gratuluje ponieważ oznacza to, że potrafisz umiejętnie zarządzać swoimi pieniędzmi. Warto jednak zastanowić się co jest powodem tak częstego występowania opisane sytuacji związane z brakiem środków pieniężnych pod koniec miesiąca. W mojej ocenie jest kilka przyczyn, które sprawiają, że pozostaje się bez pieniędzy zanim wpłynie następna wypłata na konto. Nie będę skupiał się na ich opisie, ale pokażę jak można uniknąć takich sytuacji. Jedyną skuteczną metodą uniknięcia wspomnianej  sytuacji jest lepsze zarządzanie pieniędzmi lub dysponowanie oszczędnościami. Chciałbym się skupić jak można w prosty sposób wygospodarować niewielką kwotę oszczędności. W tym celu warto zastosować się do poniższych czterech podstawowych zasad:      
1.    Znać swoje potrzeby
Jednym z głównych powodów złego zarządzania pieniędzmi jest brak umiejętności odróżnienia tego co jest niezbędne od tego czego nie potrzebujemy. Większość osób udaję się do sklepy celem zakupienia niezbędnych rzeczy. Jednak kiedy osoba wraca do domu stwierdza, że zakupiła produkty, których nie planowali nabyć. Jeśli zapyta się taką osobę co było powodem zakupu nieplanowanych produktów to w przeważającej większości można usłyszeć następującą odpowiedź „Dokonałem/am zakupu ponieważ był rabat na ten produkt”.
 
Jak widzisz takie sytuacje występują bardzo często oraz powtarzają się nieustannie. Dlatego jeśli pragniesz zaoszczędzić trochę pieniędzy należy bezwzględnie przerwać opisany proces. Przypuszczalnie nie jesteś Aladynem i nie posiadasz magicznej lampy, w której znajduje się Dżin potrafiący spełnić każde życzenie. Dlatego w takiej sytuacji nie możesz sobie pozwolić na marnowanie pieniędzy poprzez zakup niepotrzebnych produktów. Aby ustrzec się przed tym musisz wykonać prostą czynność. Należy sporządzić listę zakupów przed udaniem się do sklepu i przestrzegać jej. Jest to najlepsza ochrona przed niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.


2.    Rejestrować wydatki
Jak pokazują liczne badania osoby, które prowadzą rejestr swoich rachunków wydają ok. 30% mniej niż osoby, które nie wykonują takiej czynności. Wnioski przywołanych badań wskazują, że jest to związane z naturą człowieka. Kiedy dysponuje on wizualną reprezentacją swoich wydatków wówczas jest on bardziej ich świadomy. Dysponując rzetelnym zestawieniem wydatków mamy możliwość porównywania ich na przestrzeni kilku miesięcy. Jednak, aby posiadać taką historią należy na koniec każdego dnia sumiennie zanotować każdy wydatek. Na koniec miesiąc natomiast należy je zsumować. Każdego dnia można porównywać wysokość wydatków w stosunku do dnia poprzedniego. Czynność ta niezauważalnie pozwoli zredukować wysokość wydatków w dniu następnym.   


3.    Nie marnować czasu na bezproduktywne czynności
Być może oglądałeś film „Wyścig z czasem”, gdzie w społeczeństwie przyszłości walutą jest czas. Jednym słowem bardzo ciekawe i interesujące życie. Obserwując otaczającą nas rzeczywistość można stwierdzić, że obecnie musimy stawić czoła podobnym problemom każdego dnia. I nie jest to na wyrost stwierdzenie. Codziennie doświadczamy kilka takich momentów i nie zdajemy sobie z tego sprawy.  Można to zauważyć w momencie kiedy korzystamy z komunikacji miejskiej. Jedziemy autobusem lub tramwajem pragniemy pokonać ustalony odcinek np.: 3 km W takim przypadku zajmuję nam to przypuszczalnie niecałe 5 minut jeśli nie ma korków. W przypadku kiedy tą samą odległość pragniemy przejść pieszo wówczas musimy poświęci zdecydowanie więcej czasu. Niewątpliwie pokonywanie odległości na piechotę jest zdrowsze, ale na pewno nie szybsze i nie tańsze. Korzystając z autobusu oszczędzamy czas kosztem wydawania pieniędzy na zakup biletu. Podobna zależność występuje w momencie kiedy udajemy się na zakupy. Możemy dokonać zakupu w pierwszym sklepie. Jeśli natomiast zdecydujemy się odwiedzić inne sklepy celem zakupu tego samego produktu wówczas prawdopodobnie możemy kupić go taniej. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze. Mając świadomość istnienia takiej zależności zawsze należy ocenić czy czas, którym dysponujemy możemy wykorzystać lepiej jak na przykład uzyskać oszczędności.


4.    Prowadzić budżet domowy
Jest to ostatnia, ale najbardziej istotna zasada jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy. Budżet domowy jest drogowskazem dla pieniędzy, w którym kierunku mają się podążać. Przygotowując budżet domowy na początku miesiąca wysyłamy jasny sygnał jak mają one być rozdysponowane. Sukcesem w przygotowaniu budżetu domowego jest dysponowanie listą potrzebnych rzeczy oraz  ustaleniem dla nich priorytetów. Planując budżet nie można pominąć wysokości osiąganych zarobków. Niewłaściwie sporządzony budżet powoduje nie tylko zmarnowanie czasu, ale również nadmierne wydawanie pieniędzy. Trzeba pamiętać, że nauka przygotowania dobrego budżetu zajmuję trochę czasu. Dlatego trzeba na początku wykazać się cierpliwością i wykorzystywać zdobyte doświadczenie w czasie przygotowania wcześniejszych budżetów domowych. Dla zainteresowanych chcących pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie przygotowałem nagranie Finansowa katastrofa jak również kurs budżetowania

Duża część osób szczególnie w młodym wieku nie chętnie myślą o oszczędzaniu. Uważają, że jest do domena osób starszych. Ci z kolei nie zawsze widzą taką potrzebę lub nie wiedzą jak to zrobić. Niemniej jednak przychodzi taki moment w życiu, w którym każda osoba zmienia zdanie w tym temacie. Dochodzi do wniosku, że posiadanie pieniędzy jest jedną z bardziej pomocnych rzeczy w życiu. Dlatego każdy czas jest dobry na rozpoczęcie oszczędzania. Wystarczy tylko przestrzegać wymienionych powyżej 4 zasad, aby cieszyć się z dodatkowych pieniędzy.