Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.

Jak oszczędzać pieniądze
Nie jest kłamstwem stwierdzenie, że oszczędzanie było i jest postrzeganie jako nudna czynność. Powoduje to, że najczęściej unikamy jej wykonywania. Co więcej, doświadczając presji życia każdego dnia zapominamy o konieczności oszczędzania. W końcu pielęgnując w sobie taki sposób myślenia dochodzimy do wniosku, że jest to zachowanie nie przystające do dzisiejszych czasów.

Niemniej jednak niezależenie od wysokości osiąganych przychodów oraz ponoszonych wydatków, powinno się oszczędzać. Jeśli wydaję Ci się, że jest to trudne zadanie to pamiętaj, że może być ono realizowane małymi krokami. Ważną rzeczą jaką należy wykonać na początku to zmienić sposób myślenia. Jeśli nie zostanie wykonany ten krok to nie przystąpi się do działania.
Z pewnością mogło się pojawić pytanie jak w takim razie można oszczędzać pieniądz. Dostępnych jest kilka technik pozwalających oszczędzać jak na przykład podział pieniędzy na koperty czy wykorzystując liczne aplikację mobilne. Jednak wszystko zależy od preferencji danej osoby. Ważne jest wiedzieć dlaczego warto jest oszczędzać oraz jak można to zrobić. Dlatego na początku warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego musisz oszczędzać pieniądze. Można wymienić kilka powodów. Poniżej zamieściłem kilka z nich tj.   


1. Ograniczenie nadmiernych wydatków.
W dzisiejszej kulturze, gdzie zachowania konsumentów kształtowane jest przez liczne bodźce łatwo jest ulec pokusie zakupów. Odebrany impuls konieczności zaspokojenia potrzeby powoduje, że nie zwraca się uwagi na ponoszone wydatki. Jeśli takie zachowanie nie jest kontrolowane to łatwo jest się zadłużyć. Umiejętność kontrolowania niepotrzebnych wydatków gwarantuje, że nie wyda się pieniędzy na niepotrzebne produkty. W końcowym rozrachunku pozwoli to zachować pieniądze w portfelu.


2. Finansowa elastyczność   
Każdy z nas ceni sobie możliwość posiadania wyboru w nieprzewidzianych sytuacjach. Wspomniana zasada odnosi się także do spraw finansowych. Niejednokrotnie bowiem zdarzają się nieplanowane sytuację, które zmuszają do ponoszenia wyższych wydatków niż było to planowane. Na przykład awaria samochodu jest właściwym przypadkiem ilustrującym wystąpienia takiej sytuacji. Jeśli dysponuje się zasobem wolnej gotówki wówczas jesteśmy w stanie szybko uregulować zobowiązanie. Nie będzie to miało wówczas negatywnego wpływu na inne planowane wydatki. Jeśli natomiast nie dysponujemy oszczędnościami wówczas musimy szukać innych rozwiązań jak chociażby pożyczać pieniądze.  


3. Realizacja marzeń
Zaoszczędzone pieniądze kiedy zakumulują się do większej sumy pieniędzy pozwalają spełnić marzenia. Oczywiście nie koniecznie muszą to być od razu duże marzenia. Na początku można zacząć od spełniania małych pragnień. Tak naprawdę dzięki nim mamy możliwość doświadczania szczęścia i radości w życiu codziennym. Są one siłą napędową do działania. Każdy indywidualnie decyduje jaką kwotę sumy pieniędzy potrzebuje, aby jego marzenia się spełniły.


 4. Kontrola nad pieniędzmi
Analizując wyciąg z konta bankowego z pewnością nie jeden raz zastanawiałeś się na co wydałeś wszystkie zarobione pieniądze. Przypuszczam także, że czynności tej nie wykonujesz w każdym miesiącu. Przypuszczam także, że nie zawsze odczuwasz w takich momentach chwile szczęścia. Wręcz przeciwnie. Często jest to poczucie bezradności wobec pieniędzy tzn. braku kontroli nad nimi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w momencie oszczędzania pieniędzy zachodzi interesujące zjawisko. Nie zawsze jest ono dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Być może Cię zaskoczę tym stwierdzeniem, ale oszczędzając zyskuje się  większą kontrolę nad pieniędzmi. W konsekwencji sprawia to, że są one lepiej wykorzystane.


5. Spłata zadłużenia
Czy tego pragniemy czy nie zaciągając kredyt zobowiązujemy się do jego spłaty. Spłata jest natomiast możliwa z pieniędzy, które zaoszczędzimy w przyszłości. Będzie bowiem konieczność zrezygnowania w przyszłości z ich wydania na rzecz spłaty kredytu. Niestety, ale często popełnianym błędem jest zaciąganie nowego kredytu na spłatę poprzedniego. Jednak takie postępowanie nie prowadzi do pozbycia się zadłużenia. Niejednokrotnie prowadzi wręcz do zwiększenia wysokości zadłużenia. Dlatego umiejętność oszczędzania jest zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia opisanej sytuacji jak również spłaty posiadanego zadłużenia.


Największy problem, z którym musi się zmierzyć większość osób pragnących zacząć oszczędzać to sam moment rozpoczęcia tej czynności. Zadania nie ułatwia wybór metody oszczędzania. Mając do dyspozycji kilka możliwości może prowadzić to do trudności w podjęciu decyzji, którą wybrać. Dlatego pragnąc pomóc Ci w podjęciu decyzji chciałbym zaproponować budżet domowy. Jest to proste i skuteczne narzędzie nie tylko do oszczędzania, ale również uniknięcia problemów finansowych. Budżet domowy umożliwia bowiem efektywniej alokować zarobione pieniądze. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pieniądze nie będą niezauważalnie przeciekały Ci przez palce pod warunkiem, że nie będziesz popełniał najczęstszych błędów przy jego tworzeniu. Oszczędzanie jest naprawdę bardzo proste jeśli postępuje się właściwie. Wystarczy jedynie poznać metodę, a później skupić się na wyborze odpowiedniego narzędzia do jego realizacji. Postępując w takiej kolejności mamy gwarancję osiągnięcia założonego celu jakim jest zaoszczędzenie pieniędzy. W nagraniu Finansowa Katastrofa dokładnie została zaprezentowana metoda prowadzenia budżetu domowego oraz podałem kilka przydatnych narzędzi.  Zachęcam Cię do zapoznania się z darmowym nagraniem, w którym zostało wyjaśnione sens budżetowania. Bardzo często odkładamy decyzje w jakieś sprawie na później. Być może warto tym razem nie doprowadzać do takiego stanu w tym przypadku. W oszczędzaniu ważny jest każdy dzień. Dlatego zachęcam Cię, aby od dziś zacząć stosował właściwą metodę umożliwiającą oszczędzanie pieniędzy. Jeśli tak będzie to będziesz się cieszył nie tylko z uzyskanych oszczędności, ale unikniesz problemów finansowych.