Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.

Co to jest kredytSłowo „kredyt” jest bardzo często używane w środkach masowego przekazu. Nie wzbudza jednak dużego zainteresowania z powodu powierzchownej jego znajomości.  Nie zdajemy sobie sprawy, że od wieków jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Nie oznacza to jednak, że jest on właściwie rozumiany. Dlatego uważam, że warto wyjaśnić co to jest kredyt.

Trudno jednoznacznie określić jaka część osób pragnie skorzystać z kredytu. Z pewnością można jedynie przypuszczać, że mogłaby to być duża część osób jeśli byłby on dostępny na atrakcyjnych warunkach. Zastanawiające jest jednak co takiego ma w sobie kredyt, że powoduje taką pokusę do skorzystania z niego. Niewątpliwie umożliwia spełnić potrzeby czy marzenia w krótszym okresie czasie. Nie ma konieczności oszczędzania, aby zgromadzić środki pozwalają cena  ich zaspokojenie w przyszłości. Dlatego też jeśli istnieje możliwość skorzystania z kredytu o niskim oprocentowaniu wówczas chęć skorzystania z niego jest zdecydowanie większa.

Bardzo popularnym słowem jak „kredyt” jest również „karta kredytowa”. Każdy lubi posiadać ją w swoim portfelu. Najlepiej, aby była z jak największym limitem ponieważ jest przepustką do lepszego życia. Przynajmniej tak jest postrzegana przez dużą część osób. Zapomina się jednak często, że jest to jeden z rodzajów kredytów. Podobnie jak każdy inny kredyt staję się częścią naszego życia i wymaga spłaty.

Duża grupa osób nie potrafi zrozumieć zasady działania kredytu. Powoduje to, że tracą kontrolę i nie potrafią zapanować nad własnymi finansami. Oznaką takiego stanu są problemy finansowe, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do bankructwa.

 

Co to jest kredyt?


Jeśli pragnie się uzyskać wyjaśnienia na pytanie co to jest kredyt należy odnieść to do spraw finansowych. Właściwym określeniem w tym przypadku będzie użycie słowa „zaufanie”, które najlepiej go opisuję. Osoba pożycza pieniądze (zwana kredytodawcą) na podstawie obietnicy ich spłaty złożonej przez osobę korzystającą z kredytu (zwana kredytobiorcą) w ustalonym okresie czasu. Strony ustalają na jaki okres czasu zostanie udzielona pożyczka tzn. może to być miesiąc lub lata. Przedmiotem ustaleń jest także oprocentowanie, które stanowi rekompensatę za użyczenie pieniędzy przez kredytodawcę. Obietnica zwrotu pożyczonej kwoty pieniędzy jest tak naprawdę kredytem. Kredyt może się zwiększać lub zmniejszać w zależności czy zostanie pożyczonych więcej pieniędzy lub też nastąpi spłata zadłużenia kredytodawcy.

Kredyt może być udzielany nie tylko przez banki, ale również inne osoby. Załóżmy, że jesteś na zakupach ze znajomym. W jednym ze sklepów widzisz kurtkę, której poszukiwałeś przez dłuższy okres czasu. Niestety, ale dokonując zakupu innych produktów nie posiadasz pieniędzy na jej zakup. Na szczęście jest z Tobą znajomy, który jest w ich posiadaniu. W takiej sytuacji rozsądnym wydaję się poprosić znajomego o środki, które pozwolą zakupić upragnioną kurtkę. Składasz obietnice, ze pieniądze zwrócisz jak tylko otrzymasz wynagrodzenie. Znajomy wyraża zgodę na udzielenie Ci kredytu pod jednym warunkiem. Będzie mógł z niej skorzystać w czasie najbliższego wyjazdu w góry. Akceptujesz propozycję znajomego i dokonujesz zakupu upragnionej kurtki. Od tej chwili masz do spłacenia kredyt w stosunku do znajomego.
Jeśli nie pracujesz wówczas nie otrzymasz wynagrodzenia. W takim przypadku nie będziesz w stanie spłacić swojego zadłużenia wobec znajomego. Możesz zwiększyć swój kredyt u znajomego tj. zaufanie poprzez dotrzymanie słowa i spłaty zadłużenia na ustalonych warunkach. Jeśli spłacisz kredyt zgodnie z ustaleniami i pozwolisz skorzystać z zakupionej kurtki w czasie wyjazdu w góry, możesz liczyć na otrzymanie kredytu od znajomego w przyszłości. Jeśli jednak nie dotrzymasz słowa tzn. nie spłacisz kredytu lub nie użyczysz kurtki to nie masz co liczyć na kredyt w przyszłości. Co więcej Twój poziom zaufania się znacznie zmniejszy. W ostateczności może doprowadzić do pogorszenia relacji.

Zaprezentowany powyżej prosty przykład wyjaśnia zasadę działania kredytu. Kredytobiorca zobowiązany jest do jego spłaty z należnymi odsetkami w ustalonym przez strony czasie. Jeśli kredytobiorca wywiązuje się ze swoich zobowiązań rzetelnie wówczas może liczyć na większą kwotę kredytu w przyszłości. Jeśli nie to musi się liczyć, że nie będzie mógł pożyczyć pieniędzy lub będzie to mniejsza suma niż będzie potrzebował. Mam nadzieje, że na tym prostym przykładzie zrozumiałeś co to jest kredyt.

 

Dlaczego kredyt jest ważny w życiu?


W życiu osobistym, zawodowym czy biznesowym potrzebujemy usług lub produktów, które umożliwiają spełniać marzenia lub realizować wyznaczone cele. Nie zawsze posiada się wystarczającą ilość kapitału na ich zakup. Rozwiązaniem tego problemu jest kredyt. Im większym cieszymy się zaufaniem, tym możemy liczyć na wyższą wartość kredytu. Kredyt jest częścią życia każdego z nas chociaż nie zawsze jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego ważne, aby wiedzieć co to jest kredyt oraz umiejętnie nim zarządzać. Jak został już wspomniane wcześniej kredyt to zaufanie. Jeśli będzie ono duże wówczas łatwiej nam uzyskać potrzebną ilość pieniędzy po niższej cenie.