Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.


Refinansowanie 900x225

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje taka możliwość jak refinansowanie kredytu. Niejednokrotnie mamy błędne przekonanie, że jeśli wzięliśmy kredyt w banku to jesteśmy z nim związani aż do wpłaty ostatniej raty. Oczywiście takie podejście jest błędne i musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że w naszym interesie jest co pewien okres czasu monitorowanie rynku z aktualnymi ofertami. Być może uda się znaleźć ciekawą ofertę pozwalającą na refinansowanie kredytu, która umożliwi nam zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie na racie kredytowej. Musisz wiedzieć, że najczęściej dokonuje się refinansowania kredytu hipotecznego. Oczywiście nie należy wykluczyć możliwości zrefinansowania innych kredytów, które mamy do spłaty.


Przed podjęciem decyzji o chęci dokonania refinansowania kredytu powinniśmy sprawdzić czy będzie to dla nas opłacalne. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty odszkodowania z tytułu wcześniejszej spłaty zadłużenia jakie pozostało jeszcze do spłaty. Opłata ta w większości banku jest różnorodna i oscyluje w granicach od 1% do 3% salda zadłużenia. Warto wspomnieć, że po pewnym czasie (określa to umowa kredytowa) opłata ta nie jest pobierana przez bank. Z doświadczenia wiem, że czasami korzystniej jest uiścić tą opłatę ponieważ oferta innego banku jest po prostu atrakcyjniejsza. Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest dokonanie porównania oferty, którą otrzymaliśmy z banku lub od doradcy kredytowego z aktualnymi warunkami kredytowymi.

W analizie tej powinniśmy skupić się głównie na porównaniu wszystkich kosztów kredytu. Dokładnie zostało opisane to w niniejszym poradniku. W przypadku kiedy okaże się, że łączne koszty refinansowania kredytu są niższe, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to odwiedzenie banku, w którym mamy kredyt i porozmawianie o możliwości dokonania zmian warunków kredytowych na korzystniejsze. Jeśli działanie to nie przyniesie żadnej korzyści wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z oferty konkurencyjnego banku. Należy mieć świadomość tego, że w przypadku kiedy zdecydujemy się refinansowanie kredytu w innym banku, składając wniosek będzie ponownie sprawdzana nasza zdolność kredytowa.

Czy wiesz, że podpisując umowę kredytową nie musisz wiązać się z jedną instytucją finansową? Zapoznaj się z poradnikiem  „Hipoteka po ludzku” i sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć zanim weźmiesz kredyt.