Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.

Co to jest kredytSłowo „kredyt” jest bardzo często używane w środkach masowego przekazu. Nie wzbudza jednak dużego zainteresowania z powodu powierzchownej jego znajomości.  Nie zdajemy sobie sprawy, że od wieków jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Nie oznacza to jednak, że jest on właściwie rozumiany. Dlatego uważam, że warto wyjaśnić co to jest kredyt.

Szafa z danymi 900x225


Już wiesz o czym będzie dzisiejsze nagranie? Nie?! Nie martw się. Już za moment dowiesz się, czym jest BIK i BIG oraz jakiego rodzaju dane na Twój temat gromadzą. Powiem Ci tylko, że w zdecydowanej większości zgromadzone przez te instytucje informacje wpływają pozytywnie na Twój finansowy wizerunek, a w konsekwencji na Twoje finanse osobiste w momencie podpisywania umowy. Więcej informacji na temat BIK i BIG znajdziesz w nagraniu poniżej. Obejrzyj, skomentuj i napisz do mnie jeśli interesują Cię inne zagadnienia z dziedzin takich jak finanse osobiste czy inteligencja finansowa.

Kalkulator 900x225

Decydując się na kredyt warto wiedzieć, w jakim stopniu jego spłata obciąży nasze finanse osobiste. Samodzielne obliczanie wysokości raty kredytu może być mozolne i trudne. Dlatego dzisiaj chciałbym Ci zaprezentować prosty kalkulator, który umożliwia szybkie i łatwe obliczanie wysokości raty kredytowej. Jego główną zaletą jest to, że umożliwia wyliczenie wysokości raty w okresie karencji, jak również w trakcie spłacania raty kapitałowo-odsetkowej. Możesz z niego korzystać planując wzięcie kredytu lub zrefinansowanie aktualnie posiadanego kredytu. Obliczając wysokość miesięcznej raty pamiętaj również o pozostałych kosztach, które zostały dokładnie omówione w poradniku o kredytach „Hipoteka po ludzku”.

Refinansowanie 900x225

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje taka możliwość jak refinansowanie kredytu. Niejednokrotnie mamy błędne przekonanie, że jeśli wzięliśmy kredyt w banku to jesteśmy z nim związani aż do wpłaty ostatniej raty. Oczywiście takie podejście jest błędne i musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że w naszym interesie jest co pewien okres czasu monitorowanie rynku z aktualnymi ofertami. Być może uda się znaleźć ciekawą ofertę pozwalającą na refinansowanie kredytu, która umożliwi nam zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie na racie kredytowej. Musisz wiedzieć, że najczęściej dokonuje się refinansowania kredytu hipotecznego. Oczywiście nie należy wykluczyć możliwości zrefinansowania innych kredytów, które mamy do spłaty.

Pewnego razu jeden ze znajomych poprosił mnie, abym mu powiedział gdzie może znaleźć aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych dostępnych na rynku. Odpowiedziałem mu, że niekompletne zestawienia są dostępne w sieci. Zaznaczyłem także, że musi mieć na uwadze dwie kwestie. Pierwsza to, że dostępne porównanie może być nieaktualne. Po drugie, na wspomnianych stronach dostępne są tylko oferty standardowe. Na końcu zapytałem z ciekawości do czego potrzebne jest mu taka informacja.