Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.


Spekulacja

 

Szybkie pomnażanie oszczędności zgromadzonych w pocie i znoju jest marzeniem niejednego inwestora. Co gorsza, nie jeden ulega złudzeniu, że może to marzenie spełnić i to bez większego trudu. A stąd już prosta droga do osiągnięcia… straty.

Nie, nie pomyliłem się – przekonanie, że kapitał można w łatwy sposób pomnożyć nie dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem nie może przecież prowadzić do niczego innego! A już z pewnością, jeśli – nie wiedzieć dlaczego – mylimy możliwość dużego i szybkiego zarobku (czyli spekulację) z inwestowaniem! Najczęściej wykorzystujemy do tego giełdę.

Spekulacja – moim zdaniem – to proces nabywania aktywów, co do których jesteśmy przekonani, że uda nam się je odsprzedać za cenę atrakcyjniejszą niż cena ich nabycia. Towarzyszący temu działaniu tok myślowy nie zakłada potrzeby przeprowadzenia jakichkolwiek analiz, jak chociażby określenia  wartości nabywanego aktywa. Osoba zaangażowana w spekulację wychodzi z założenia, że na rynku znajdzie się inny mniej poinformowany uczestnik, który nabędzie zakupione aktywo po  atrakcyjniejszej cenie, tj. cenie, która zapewni sprzedającemu zysk. Na drugim biegunie świata finansów znajdują się inwestorzy.

Tok myślenia inwestora znacząco odbiega od toku myślenia spekulanta. Planując nabycie danego aktywa inwestor jest świadom jego wartości i nie decyduje się na zakup jeśli jego aktualna cena  jest wyższa od jego wartości. Wyrażając się bardziej precyzyjnie, inwestując poszukujemy okazji do zakupu w cenach z rabatem oraz okazji, które pozwolą nam czerpać korzyści natychmiast po zakupie aktywa. Wzrost ceny aktywa jest tylko dodatkową nagrodą, a nie głównym powodem jego zakupu.

Mam nadzieję, że ten niezwykle krótki i oszczędny w słowach artykuł pozwoli Ci zapamiętać różnicę między spekulowaniem a inwestowaniem. Oczywiście jedno, jak i drugie może się okazać bardzo efektywnym narzędziem w procesie pomnażania kapitału. Warto jednak pamiętać, że ze spekulacją – która pozwala zarobić więcej i szybciej wiąże się ryzyko poniesienia większych strat, o którym gros spekulantów zdaje się w ogóle nie myśleć.