Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.


Kodeks

Wydaje się, że na temat inwestowania praktycznie wszystko zostało już powiedziane lub napisane. A skoro tak, to dlaczego początkujący inwestorzy wciąż popełniają podstawowe błędy?

Jednymi z przyczyn są nadmierne „wypłaszczanie” i „ufachowienie” wiedzy. W pierwszym przypadku pod szyldem „Co każdy początkujący inwestor wiedzieć powinien” serwowane są oczywiste oczywistości, po zapoznaniu się z którymi adept trudnej sztuki inwestowania wie dokładnie tyle, ile wiedział przed. W drugim przypadku treści przeznaczone dla „młodych” inwestorów są naszpikowane fachowym słownictwem i żargonem, które czynią je niezrozumiałymi. Dlatego w tym wpisie chciałbym podzielić się pięcioma zasadami napisanymi „po ludzku”, z którymi koniecznie musi zapoznać się każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem.

Poniższe zasady powinny stanowić nieodzowną check listę, z którą należy zapoznać się przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu jakichkolwiek wolnych środków pieniężnych. Przygotowując się do wyjazdu wielu z nas przygotowuje check listę rzeczy niezbędnych do zabrania. Dzięki temu oszczędzamy czas – cały proces opętańczego biegania z walizkami po domu jest znacznie krótszy – i ograniczamy do minimum ryzyko, że coś istotnego zostanie w domu zamiast pojechać z nami. Tylko co ma gorączka przedwyjazdowa do inwestowania? A no właśnie… Inwestowanie jest podróżą, w którą każdy inwestor wyrusza w momencie dokonania zakupu akcji, obligacji lub innego instrumentu. Dlatego podobnie należy postępować przed przystąpieniem do zainwestowania jakiegokolwiek kapitału. Im dokładniejszą check listę przygotujemy, tym mniejsze rozczarowanie nas spotka. Ale co tak naprawdę należy umieścić na wspomnianej liście? Wytrzymaj jeszcze chwilę, a uzyskasz odpowiedź. A, i pamiętaj – zasady, które opisuję to te same zasady, które sam z powodzeniem stosuję.

5 ZASAD INWESTOWANIA

1.Nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzy!

Pamiętaj, że pożyczając pieniądze na inwestycję bierzesz na swoje barki dodatkowe obciążenie emocjonalne. A emocje odgrywają kluczową rolę w inwestowaniu. Dlatego unikaj sytuacji, w których inwestujesz pożyczony kapitał. Pilnuj, aby nie doprowadzić do zadłużenia.

2. Nie pożyczaj pieniędzy, żeby je zainwestować!

Z własnych środków finansowych inwestuj tylko tyle, żeby w przypadku wystąpienia straty pechowa inwestycja nie miała negatywnego wpływu na  Twoje finanse. Gdyby okazało się, że zainwestowane pieniądze mogą wpłynąć na Twoją sytuację finansową wówczas nie inwestuj! A w woli przypomnienia - do śledzenia swojej sytuacji finansowej korzystaj z budżetu domowego..

3.Nie inwestuj bez strategii!

Nie należy rozpoczynać inwestycji bez wcześniej przygotowanego planu. Jeśli plan będzie tworzony w trakcie inwestycji narażasz się na stratę, ponieważ nie wiesz, dokąd tak naprawdę zmierzasz.

4.Cierpliwość jest cnotą!

Nie licz na szybki zysk. Jeśli we wcześniejszych inwestycjach udało Ci się osiągnąć szybki zysk to zastanów się, czy nie było to dzieło przypadku. Pamiętaj, cierpliwość to cnota, która odgrywa nieocenioną rolę w inwestowaniu. To nie jest spekulacja.

5.Analiza jest kluczem do sukcesu!

Nie ważne czy inwestycja okazała się udana, czy stratna. Twoim zadaniem jest jej chłodna i racjonalna analiza i weryfikacja, czy wszystko przebiegało zgodnie z planem. Jeśli tak nie było, znajdź powód i postaraj się, aby ten błąd nie powtórzył się w przyszłości. Postępując w ten sposób będziesz w stanie wyeliminować pomyłki, które mogą pojawić się na Twojej drodze.

Przestrzeganie powyższych zasad może Cię uchronić od poważnych strat, które często są udziałem początkujących inwestorów. Największym problem,  jakiemu musi stawić czoła każdy inwestor to pamiętanie o przestrzeganiu tych zasad. Niestety, ale czasami łatwiej coś powiedzieć niż zrobić. Dlatego mam nadzieję, że Ty zdecydujesz się na inwestowanie z głową! Jeśli tak zrobisz to jedyne, czego możesz być pewnym to, że nie będziesz zmartwiony z powodu straty, która jest nieodzowną częścią inwestowania. Jeśli natomiast nie jesteś gotowy na poniesienie straty, lub zwyczajnie Cię na nie nie stać, zastanów się, czy w ogóle warto inwestować jakikolwiek kapitał!