Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.


Pewnego razu jeden ze znajomych poprosił mnie, abym mu powiedział gdzie może znaleźć aktualne oprocentowanie kredytów hipotecznych dostępnych na rynku. Odpowiedziałem mu, że niekompletne zestawienia są dostępne w sieci. Zaznaczyłem także, że musi mieć na uwadze dwie kwestie. Pierwsza to, że dostępne porównanie może być nieaktualne. Po drugie, na wspomnianych stronach dostępne są tylko oferty standardowe. Na końcu zapytałem z ciekawości do czego potrzebne jest mu taka informacja.


Uzyskałem błyskawiczną odpowiedź, że w oparciu o oprocentowanie kredytów hipotecznych pragnie zdecydować, w którym banku będzie starał się uzyskać kredyt hipoteczny. W tym miejscu nie mogłem powstrzymać się od zwrócenia uwagi na jeden aspekt. Rozważając taką decyzję musi pamiętać o tym , że należy zapoznać się z innymi czynnikami wpływającymi na atrakcyjność oferty. Niewątpliwie oprocentowanie kredytów hipotecznych  jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, ale nie jedynym.

W tym miejscu chciałbym dodać, że wszystkie parametry mający wpływ na wybór kredytu zostały dokładnie omówione w  raporcie dostępnym na moim blogu. Niemniej jednak jeśli jego decyzja ma być podjęta w oparciu o ten parametr, zasugerowałem mu, aby przynajmniej postarał się zweryfikować dostępne dane. W tym celu poleciłem mu, aby skontaktował się z każdym z banków z osobna lub skorzystał z pomocy doradcy kredytowego. W ten sposób ma duże szanse na zdobycie niezbędnych informacji potrzebnych do podjęcia właściwej decyzji. Poleciłem mu także, aby sprawdził jaka część oprocentowania stanowi marża.

Zaznaczyłem, że oprocentowanie kredytów hipotecznych uzależnione jest od marży i wysokości stawiki WIOBR (w przypadku kredytów denominowanych w złotówkach).  Marża ustalana jest przez bank i jest stała przez cały okres kredytowania. Jej wysokość uzależniona jest od decyzji banku na podstawie informacji przekazanych przez kredytobiorcę, w trakcie procesu badania zdolności kredytowej.  Stawka WIOBR ustalana jest natomiast przez Radę Polityki Pieniężnej i może ulec zmianie po posiedzeniu.

Po dłuższej chwili namysłu znajomy stwierdził, że musi to dokładnie to sprawdzić, aby nie popełnić błędu, za który być może będzie musiał zapłacić z własnych pieniędzy. Dodam tylko, że później wspólnie razem przeanalizowaliśmy wszystkie koszty wybranych ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak się okazało oferta, która miała najniższe oprocentowanie nie była najatrakcyjniejsza dla niego. Oczywiście nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Jednak chciałbym, abyś był świadomy tego, że ostateczna decyzja powinna być podjęta w oparciu o sprawdzenie wszystkich kosztów, a nie tylko porównywanie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Do porównywania kredytów o różnym oprocentowaniu można wykorzystać dostępne kalkulatory kredytowe.