Niniejszy serwis internetowy, wykorzystuje pliki cookies. Jeśli kontynuujesz korzystanie z serwisu, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.


Gielda 900x225

 

Finanse osobiste to pojęcie, które zawiera w sobie wszelkie działania i procesy, jakim poddajesz swoje środki, także giełdę. Wbrew powszechnym opiniom tematyka giełdy jest ściśle powiązana z finansami osobistymi. Dlatego dzisiaj postaram się  udzielić odpowiedzi na często zadawane pytanie: „Jak zacząć grać na giełdzie?”. Na początku należy sobie uświadomić, że giełda to miejsce inwestowania nadwyżek finansowych, a poczynione inwestycje mogą się wiązać ze stratami w zainwestowanym kapitale. Gra na giełdzie w niczym nie przypomina gry w ruletkę i nie ma co liczyć na wysokie zyski, przynajmniej nie od razu.


Większość nowych graczy „siada” do gry z przekonaniem, iż giełda jest jednym z łatwiejszych sposobów na szybkie pomnożenie kapitału. Niestety w rzeczywistości tak nie jest! Gra wymaga cierpliwości, zaangażowania i bardzo dobrej znajomości zasad. Pierwszą rozgrywkę inicjuje otwarcie konta, co można zrobić w każdym domu maklerskim. Oczywiście oferty poszczególnych domów różnią się wysokością opłat, proponowanym oprogramowaniem czy dostępnymi instrumentami finansowymi. Po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty przychodzi czas na podpisanie umowy i przelanie środków na wskazany numer konta. Później wystarczy już tylko nabyć interesujące nas akcje czy kontrakty i rozpocząć grę… – przynajmniej, tak mogłoby się wydawać! Tymczasem, warto pamiętać o wielu sprawach, między innymi o tym, że każda transakcja zrealizowana na giełdzie wymaga rozliczenia z Urzędem Skarbowym na koniec roku podatkowego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Otwarcie konta wymaga czasu. W większości domów maklerskich otwarcie konta drogą elektroniczną zajmuje kilka dni, dlatego chcąc „grać” od razu powinniśmy odwiedzić dom maklerski osobiście. Ponadto, na początku każdego roku podatkowego dom maklerski musi przekazać nam zestawienie podsumowujące nasz roczny obrót – to na jego podstawie będziemy się rozliczać z Urzędem Skarbowym. Co jeszcze? Granie na giełdzie jest najbardziej opłacalne przy inwestowaniu dużych środków, dlatego warto pamiętać, że giełda to jedna z kilku opcji. Wśród innych znajdziesz fundusze inwestycyjne bądź kontrakty.

Tak, czy inaczej moim zdaniem rozpoczęcie jakichkolwiek inwestycji powinno być poprzedzone zdobyciem – przynajmniej – elementarnej wiedzy z zakresu zasad funkcjonowania giełdy. Jeśli rzeczywiście zastanawiasz się nad inwestowaniem własnych środków na giełdzie pojęcia takie jak: analiza techniczna, analiza fundamentalna, kontrakty, opcje i dywidenda nie powinny być Ci obce. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele książek, które dokładnie opisują wspomniane zagadnienia. Osobom, które nie przepadają za czytaniem poradników gorąco polecam udział w szkoleniach z dziedzin takich jak finanse osobiste, inteligencja finansowa czy podstawy funkcjonowania giełdy..